Založ si blog

Kapitalizmus, Socializmus?

Prežil som časť svojho života v socializme a teraz aj kapitalizme (v kapitalizme o kúsok viac). Keď končil socializmus tak som túto zmenu vítal. Vnímal som v tom čase hlavne jeho nedostatky. Ako napríklad neslobodu myslenia, jeden oficiálny politický názor, materiálny nedostatok, neschopnosť reflexie systému. Teraz, keď mám reálne skúsenosti, z oboch spoločenských zriadení, začal som si klásť otázku: Ktorý z nich by mohol byť budúcnosti lepší? T.j. ktoré spoločenské zriadenie nám ľuďom, prinesie spokojnejší a naplnenejší život?

Nejde mi o to, čo konkrétne v minulosti nefungovalo. Zaujíma ma hlavne budúci potenciál tohto zriadenia pre nás. Chcel by som mať jasnú predstavu sám pre seba, čo by bolo pre nás bežných ľudí lepšie, aby sme kráčali k lepšej spoločnosti.

Navyše si všímam, že v médiách, že sa spomínajú hlavne negatíva socializmu a ak niekto spomenie pozitíva, tak je napr. označený, že „trpí stratou pamäti“.

Ako by som teda mohol prísť na odpoveď na otázku – ktoré spoločenské zriadenie je pre nás ľudí lepšie?

Mohol by som na základe minulosti povyberať konkrétne príklady, detaily a navzájom ich porovnávať. Mám však obavu, že takto vytvorím kaleidoskopický pohľad (hračka z môjho detstva, kedy som videl len časť farebných kamienkov, ktoré vďaka zrkadlám tvorili iluzórny obraz, nie realitu) na vec, čím zvýrazním niektoré detaily a navzájom porovnám neporovnateľné. Preto sa mi zdalo lepšie, keď porovnám, podstatu, základné myšlienky oboch zriadení. Čo tvorí teda zmysel, hlavnú myšlienku kapitalizmu a čo socializmu?

 

Kapitalizmus je hlavne o individuálnej podnikavosti, úsilí o dosiahnutie zisku a sústavnom reinvestovaní zisku. Je založený na princípe ekonomickej efektívnosti využitia zdrojov.

 

V prípade socializmu je to hlavne spravodlivý spôsob účasti ľudí na národnom bohatstve.

 

Kapitalizmus hovorí o zisku, zdrojoch. Socializmus o spravodlivosti, účasti ľudí. Kapitalizmus sa mi na úrovni základnej myšlienke zdá výhodný, ale pre menšiu časť ľudí (tí ktorí si privlastňujú zisk a vlastnia zdroje). Socializmus hovorí o spravodlivosti a nevymedzuje, že len pre niekoho.

Začiatok kapitalizmu siaha zruba do obdobia 15. storočia. To znamená že mal na svoj vývoj k dispozícii viac ako pol tisícročia.

Ako je to so socializmom? Ten nedosiahol kontinuitu ani jedného storočia, maximálne cca 7 desaťročí. Aj z tohto dôvodu by som nezatracoval základné myšlienky socializmu, keďže sme nemali porovnateľný čas na ich uskutočnenie. Zdá sa mi, že nič v ľudskej činnosti sa nepodarí k dokonalosti na prvýkrát. Aj preto by sme pre vznešenejšiu (= prínosnejšiu pre nás ľudí) základnú myšlienku mohli dať príležitosť socializmu (samozrejme nie v rovnakom prevedení, s akým už máme skúsenosti – po retrospektíve by sme určite našli spôsoby na jeho vylepšenie).

Kapitalizmu naozaj nemôžeme upierať efektívnosť výroby a ekonomickej činnosti. Ale zdá sa mi, že tých viac ako 500 rokov kumuluje vážne problémy mimo ekonomickej činnosti. Napríklad ekologické problémy, zväčšovanie ekonomických rozdielov medzi ľuďmi, zdá sa mi, že aj kapitalizmus a vojny idú ruka v ruke atď.

Tak mi to vychádza že socializmus má perspektívu byť pre nás ten lepší systém. Nie celkom jeho minulá forma, ale forma, ktorá naplní základnú ideu.

Popritom, ako teraz píšem, je pre mňa až záhadou, ako to, že dovolíme prijať Zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému. Komunizmus sme na Slovensku ani nemali a navyše komunizmus ide ešte ďalej v svojej základnej myšlienke – k beztriednej spoločnosti. Čím môžeme dosiahnuť človek človeku priateľom na rozdiel od kapitalistického človek človeku vlkom (čo je však vôbec neplatí v zvieracom svete vlkov).

Prečo neprijmeme Zákon o nemorálnosti a protiprávnosti kapitalistického systému? Kapitalizmus priniesol vojny, obrovské zbrojenie, ekonomický útlak, ekonomické krízy, zhoršovanie životných podmienok, stojíme na kraji ekologickej katastrofy, veľké zadlžovanie ľudí, štátov atď. Toto považujem za omnoho väčší dopad na životy nás ľudí v celom svete.

Keďže máme len zákon ku nemorálnosti komunistickému systému a nie ku kapitalistickému systému, tak mi z tohto vyplýva, prejavy kapitalizmu sú prirodzené, očakávané, želané a zrejme rozmýšľanie nad alternatívami má byť nemorálne a protiprávne. 🙁

 

Mali by sme mať predstavu, čo je pre nás bežných ľudí to dobré, to najlepšie, aby sme mohli vidieť, či v realite kráčame týmto dobrým smerom alebo nás niekto ťahá iným smerom – v prospech niekoho iného a navyše na náš úkor. Ak v tom nebudeme mať jasno, tak si myslím že sa nevedome necháme stiahnuť, tam kde nechceme byť. Tak ako sa už nechali nie raz. A to by bola škoda. Pre nás aj naše deti.

Kam to ideme?

07.09.2018

„Otvoril“ som dnes noviny a neveril som vlastným očiam. Čítal som príspevok o Viktorovi Orbánovi, ktorý má vystúpiť v Európskom parlamente. Má to byť v súvislosti s tým, že európsky viac »

Spoločenský AIDS v EÚ

05.09.2018

AIDS AIDS je syndróm získaného zlyhania imunity. Zlyhanie imunity je v dôsledkom pôsobenia vírusu HIV (vírus nedostatku ľudskej imunity). Vírus HIV spôsobuje deštrukciu imunitného systému viac »

PREMIÉR: Navštívil Ministerstvo zdravotníctva SR

SaS vyzýva ministerku zdravotníctva na odstúpenie, podáva trestné oznámenie

19.11.2018 12:10

Ministerka podľa SaS berie nepodpísaním revízie úhrad za lieky pacientom od 64 do 72 miliónov eur.

kolín, nemecko, polícia, kukláči, zásah

Na čerpacej stanici v západonemeckom Bochume drží muž rukojemníčku

19.11.2018 12:02

Muž údajne požaduje kontakt so svojím synom.

nehnutelnosť,panelák,bývanie,Banská Bystrica-sídlisko Sásova

Bytová novela nerieši všetko, treba nový zákon

19.11.2018 12:00

Od začiatku novembra je účinná v poradí už devätnásta novela tzv. bytového zákona. Odborníci z oblasti bytového práva ju už teraz hodnotia vcelku kladne.

Andrej Danko

Opoziční poslanci odovzdajú podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie Danka

19.11.2018 11:43

Odvolávať predsedu parlamentu chcú pre jeho rigoróznu prácu.

Július Bugár

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 5241x
Priemerná čítanosť článkov: 1747x

Autor blogu