Založ si blog

Inflácia ! ?

V súčasnosti sa často hovorí o stúpajúcej inflácii. Za 30 rokov súčasného spoločenského zriadenia je stále prítomná. Ceny neustále rastú. Rozdielom je len tempo. V lepších časoch rastie inflácia pomalšie v horších rýchlejšie. Z takéhoto vývoja vyplýva, že je to systémová záležitosť kapitalizmu – nech by sme to akokoľvek inak interpretovali. Prax, skutočnosť je kritériom pravdy. Nie je pravdou o čom sa hovorí, ale to, čo sa v skutočnosti deje.

Pred časom som videl štatistiku vývoja spotrebiteľských a priemyselných cien v Sovietskom zväze po 2. svetovej vojne. Bol so veľmi prekvapený, lebo nikde a nikdy som dovtedy o tom nepočul. O tomto období som počul veľa nelichotivých tvrdení.

A čo bolo v tej štatistike? Bol v nej jeden veľmi zaujímavé fakty (ktoré sú zhrnuté aj v priloženom videu):

  • ceny každoročne klesali o významnú časť cca 10%
  • prvýkrát v decembri 1947
  • najvýraznejšie zlacnenie bolo v roku 1950 – zlacnenie chleba a masla o 30%.
  • do 1954 zlacneli výrobky o viac ako 50%.
  • toto obdobie trvalo celých 7 rokov, ktoré skončilo krátko po smrti Stalina.

Po ňom nastalo “oteplenie” v spoločnosti, ktoré prinieslo skončenie obdobia poklesu cien. Ľúbivé slogany o zlepšení spoločnosti a života ľudí sa v skutočnosti ukázali ako zavádzajúce, lebo skutočnosť ukázala, že situácia ľudí sa postupne zhoršovala.

Z toho mi vyplýva, že keď nejaká politická sila prichádza s návrhmi na zlepšenie našej situácie, buďme obozretní, lebo v histórii sa často ukázal pravý opak:

  • keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú
  • a zároveň sa rozbehne propaganda za vymazanie pamäte národa o období, ktoré bolo prospešnejšie pre bežných ľudí

https://www.youtube.com/watch?v=ATw7UG52zUQ

 

Chronológia – ako došlo k vojenskému konfliktu

08.08.2022

Pozrel som si nasledujúce video – https://www.youtube.com/watch?v=CC1yN3bOCJU Nestačí ukázať ľuďom posledných 30 minút z filmu a dúfať, že pochopia celý film. Je potrebné vyrozprávať celý príbeh. A presne to urobili autori tohto videa. Dali si za cieľ dotknúť sa všetkých dôležitých udalostí, ktoré ovplyvnili vznik konfliktu na UA. Dokonca [...]

Nikita Slabeycius: Nemezis Záver III SMER kor Marika

02.08.2022

Pomáham autorovi šíriť jeho článok. Považujem tento článok za inšpiratívny a idúci hlboko do podstaty vecí na Slovensku, v Smer-SSD, konkrétne Blahovi, Blanárovi, Kaliňákovi, Ficovi. Nemezis Záver III SMER kor Marika / Nikita Slabeycius Časť III – Čas rozhadzovať kamene, čas zbierať kamene. Smer. Trockizmus a biochémia zrady. Blanár, Kaliňák. Cit. podľa [...]

Úbohosť našich politických moderátorov

30.06.2022

Pozrel som si dnešný Špeciál :24 venovaný 30. výročiu vzniku Slovenskej republiky. V brnianskej vile Tugendhat sa stretnú tí, ktorí vtedy o všetkom rozhodli – Vladimír Mečiar a Václav Klaus. Videl som tam úbohosť našich politických moderátorov, ktorí sa prejavili: – neúctou – sedeli, keď odchádzali p. Mečiar a p. Klaus zo stretnutia – skákaním do [...]

Saakašvili

Saakašviliho vo väzbe otrávili ťažkými kovmi, tvrdia lekári

05.12.2022 18:20

Väzneného bývalého prezidenta Gruzínska vlani previezli z väzby do nemocnice po tom, čo absolvoval 50-dňovú protestnú hladovku.

Russia China Bomber Patrols

Ako keď Rust pristál na Červenom námestí. Rusmi otriasol útok na strategické základne

05.12.2022 17:37

Rusi už vedia, že Krymský most nie je pred ukrajinskou odvetou v bezpečí. To, že sa musia obávať aj o strategické jadrové sily hlboko v ruskom vnútrozemí je ale šokujúca novinka.

Belgicko Brusel súd útoky džihádisti teroristi

Začiatok súdu s páchateľmi teroristických útokov v Bruseli sprevádzali emócie

05.12.2022 17:05

V Belgicku sa začal najväčší súdny proces v histórii krajiny. Pri krvavých útokoch v marci 2016 prišlo o život 32 ľudí a stovky osôb utrpeli zranenia.

zámocká streľba

Po útoku na Zámockej má strach 10 percent ľudí, žiadne obavy nepociťuje 60 percent

05.12.2022 16:11

Obavy o svoju bezpečnosť po útoku pociťujú výrazne silnejšie mladí ľudia.

Július Bugár

Stránka, kde píšem, čo považujem v danej chvíli za dôležité

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 71903x
Priemerná čítanosť článkov: 3126x

Autor blogu

Kategórie